Schody to główny element łączący kondygnacje, stosowane są powszechnie we wszystkich rodzajach budynków, zarówno tych użytku publicznego jak i mieszkalnych. Gdy korzystamy z nich regularnie istotne jest to, by były wygodne i przede wszystkim bezpieczne. W tym artykule pokażemy Ci rodzaje schodów oraz materiały, które możesz użyć do ich budowy.
Źródło informacji: www.stolmark.pl – producet schodów Gdańsk.
Kształty schodów – podstawowa charakterystyka
Schody jednobiegowe
Schody jednobiegowe są tanie i łatwe do wykonania, jednak mają też swoje wady. Przez brak spoczników są trudne do pokonywania, zwłaszcza dla ludzi starszych. Ich wadą są też gabaryty, ponieważ zabierają dużo miejsca. Najlepiej użyć ich do łączenia niskich pięter, czy na przykład antresoli.
Schody dwubiegowe
Schody dwubiegowe to powszechne rozwiązanie. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a przy tym są wygodniejsze od tych jednobiegowych dzięki dodaniu spocznika. Najczęściej możemy zobaczyć je na klatkach schodowych, gdzie decydujące jest, aby wielu użytkowników w różnym wieku mogło je z szybko pokonać.
Schody łamane
Wybór schodów łamanych umożliwia wykonanie niewielkiego otworu w stropie. Mają tę samą zaletę co schody dwubiegowe, są mniej uciążliwe dla użytkownika przez dodanie spocznika pomiędzy biegami znajdującymi się pod kątem 90 stopni.
Schody wachlarzowe
Schody wachlarzowe to rozwiązanie bardzo efektowne, lecz aby były wygodne należy pamiętać, aby ich krzywizna nie była zbyt mała. Zabierają dość dużo miejsca, więc rekomendujemy użycie ich w większych pomieszczeniach.
Schody kręcone
Schody kręcone to najmniej funkcjonalny rodzaj, ale gdy mamy niedużo miejsca przeważają nad innymi wariantami schodów. Dzięki formie opartej na słupie, do którego montowane są stopnie, możemy umieścić je w każdym miejscu. Kolejnym ich plusem jest szybkość wykonania. Można je kupić w postaci gotowych elementów do samodzielnego montażu.
Materiały i budowa stopni – Wskazówki i inspiracje
W budynkach jednorodzinnych najczęściej spotyka się konstrukcję żelbetową, która zostaje stworzona już na etapie budowy domu. Daje ona wiele możliwości wykończenia. Często używa się do tego celu drewna i płytek ceramicznych.
Bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem w ostatnich latach są schody dywanowe, które dzięki temu, że nie posiadają widocznych podpór wydają się unosić, a ich atutem jest spora przestrzeń pod biegami którą możemy zagospodarować na różne sposoby.
Powinniśmy zadbać, aby materiał, którym pokryte są stopnie był antypoślizgowy, a biegi miały stosowną szerokość.