Piece na pelet są najbardziej biologicznie nieszkodliwe. Są też znacznie zautomatyzowane i skuteczne. Co więcej warto uświadomić sobie o tej metodzie ocieplania domu, kto powinien zainteresować się nią i po co w nią inwestować?
Tekst został stworzony w oparciu o informacje ze strony www specjalistów w tej kwestii – firmy Domusa – kotły na pellet.
Dlaczego kotły na pelet są godne naszej uwagi?
Zainteresować się nimi mógłby każdy, ponieważ ich działanie jest bardzo ekologiczne, ale przede wszystkim gospodarstwa, do których nie został doprowadzony gaz ziemny. Pellet jest jednak lepszym rozwiązaniem niż wykorzystanie węgla kamiennego.
- Nie wydziela on w żaden sposób dwutlenku węgla, co jest w gruncie rzeczy diabelsko znaczącym argumentem dzisiejszych czasów, kiedy to próbujemy zwalczyć globalne ocieplenie.
- Znaczna część kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
- Kolejnym plusem jest prawie kompletne zautomatyzowanie tych pieców. Same się podpalają, same dawkują paliwo i w odpowiednim momencie tłumią się samoczynnie. Jedyne co powinieneś przy nich robić to co parę dni dosypać pellet i wynieść popiół z niego.
- W sklepach wyszukamy też piece z dodatkowym zasobnikiem CWU, w ten sposób będziemy mogli też ogrzewać wodę.
- Kotły na pellet są atrakcyjniejsze cenowo przy używaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich koszt jest podobny do tych na gaz ziemny, ale tak jak wspominaliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla lokalizacji, gdzie ten nie jest dostarczony.
Jak dużo naszej uwagi wymaga kocioł na pellet?
Piece na pelet najczęściej mają tylko jeden guzik, który uruchamia całą maszynę. Pozwala to na rozpalenie kotła, włączenie wentylatora i podajnika paliwa jednocześnie.
Kotły na pellet są prawdopodobnie maksymalnie zautomatyzowanymi piecami dostępnymi na rynku. Są wyposażone w system samoczynnego podpalania i bez pomocy dawkują sobie paliwo. Dostępne są też piece, które są sterowane z poziomu aplikacji na telefon. Na skutek tego jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dodawanie pelletu. Moment, w którym konieczne jest robienie tego zależy od wielkości pieca jaki posiadamy – zazwyczaj będzie to około 3-5 dni.
Oczywiście wcześniej koniecznie trzeba dobrze ustawić piec na pellet, tak aby nie spalał za dużo paliwa i powietrza. Czynniki te oddziałują na moc i spalanie pieca. Najistotniejszymi parametrami, którym koniecznie trzeba się przyjrzeć są między innymi temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy samodzielnie ustawić poprawnie pieca, lub nie jesteśmy pewni czy wykonaliśmy to dobrze – poprośmy o pomoc fachowca. Czasem warto zapłacić kilka groszy i mieć pewność, że wszystko działa sprawnie, niż przejmować się złym spalaniem, niepoprawnym ogrzewaniem budynku czy awariami.
Pelet jest niesamowicie nieuciążliwym do stosowania tworzywem. Zrobiony jest z odpadków po przetwarzaniu drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są połączone w nieduże walce oraz kulki. Z tego powodu jest zdecydowanie bardziej czysty niż węgiel, w związku z tym kotła nie musisz myć bardzo często, a popiół z pelletu jest biodegradowalny. Dodatkowo ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest ekspresowe.
Na co zwrócić uwagę przed kupnem kotła na pellet?
W głównej mierze spójrzmy na to ile mamy dostępnego miejsca na ustawienie kotła. Kotły mają przeróżne gabaryty zależnie od mocy, pojemności zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.
Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin jest odpowiednich rozmiarów. Producenci nakazują minimalnej średnicy i wysokości komina. Ponadto niezmiernie ważne jest umożliwienie wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Piec ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.
Niezmiernie istotne jest upewnienie się jaką gwarancję posiada nasz wypatrzony piec i gdzie ewentualnie są serwisy naprawcze.
Na rynku znajdziemy kotły jedynie na pelet, ale też takie, w których miesza się pellet i ekogroszek. Spójrzmy jaki piec kupujemy, gdyż dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest na ten rodzaj paliwa może nie skończyć się się dobrze.